Technologia w świecie gamingu

Technologia w świecie gamingu
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis


Gry wideo przeszły długą drogę, odkąd weszły do głównego nurtu w latach 80., ale niesamowite postępy w ich technologii sprawiły, że przyszłość gier stała się jeszcze pewniejsza.

Rozpoznawanie twarzy

Technologia skanowania 3D i rozpoznawania twarzy umożliwia systemom tworzenie podobieństw w świecie gier (dzięki czemu można stworzyć niestandardowego awatara, który będzie wyglądał dokładnie tak, jak Ty) lub w pomysłowy sposób przenosić własne wyrażenia do innych cyfrowych kreacji. Co więcej, istnieje kamera 3D, mogąca umożliwić programistom tworzenie gier, które dostosowują się do emocji gracza, skanując 78 różnych punktów na twarzy osoby. Na przykład kilka grymasów na ekranie gry oznacza, że system natychmiast zmniejszy poziom trudności.

Rozpoznawanie głosu

Gry sterowane głosem istnieją już od jakiegoś czasu, ale potencjał wykorzystania tej technologii w systemach do gier w końcu znalazł odzwierciedlenie w rzeczywistości – komputery i konsole są teraz w stanie łatwo rozpoznawać polecenia głosowe użytkownika. Nie tylko możesz włączać i wyłączać konsolę za pomocą tej technologii, ale także używać poleceń głosowych do sterowania rozgrywką, interakcji w mediach społecznościowych, odtwarzania elementów z biblioteki multimediów lub wyszukiwania w Internecie.

Sterowanie gestami

Przykładowo Technologia Intel RealSense umożliwia granie w strzelanki FPS – lub po prostu interakcję z urządzeniem – za pomocą zaledwie kilku ruchów. Korzystając z kamery 3D, która śledzi 22 oddzielne punkty w dłoni, sterowanie gestami pozwala użytkownikom łączyć się z grami za pomocą naturalnych ruchów ciała. Na przykład gra Warrior Wave wykorzystuje technologię RealSense, dzięki czemu możesz użyć dłoni (której zarys jest widoczny na ekranie), aby poprowadzić grupę starożytnych greckich żołnierzy w bezpieczne miejsce. Jest dużo gier i rozwiązań obsługujących sterowanie gestami, dużo z nich łączy się także z wyżej wymienionymi możliwościami sterowania systemem.

Monitory nowej generacji

Każdy gracz poza stacją (komputer lub konsola) potrzebuje odpowiedniego dla siebie monitora oraz innych akcesoriów, by grać komfortowo. Coraz większą popularność zdobywają monitory dla graczy 4K.

Gry ewoluowały w ostatnich latach, a nowe ekrany 4K zapewniają bardziej szczegółowe wrażenia z gry. Gracze na konsolach i komputerach PC przyjęli ten nowy format dzięki ulepszonym konsolom wydanym w połowie roku, które mogą wykorzystać wyższy poziom szczegółowości zapewniany przez te nowe ekrany. Nie jest to jednak produkt bez drobnych minusów, ponieważ większość ekranów 4K ma wolniejszą częstotliwość odświeżania, a co za tym idzie, wolniejsze czasy odpowiedzi niż ich odpowiedniki o niższej rozdzielczości.

Źródło: Sean Do/unsplash.com

Zapisy w chmurze

Zamiast tworzyć systemy gier wideo, które wymagają mocniejszego sprzętu, programiści chcą odciążyć się za pomocą chmury. Gry nie muszą już być ograniczone ilością pamięci, jaką oferują dyski lub konsole. Korzystanie z chmury otwiera gry z ogromnymi limitami rozmiaru serwera, w których obrazy są przesyłane strumieniowo na ekran przez Internet. Dzięki temu często słabsze sprzęty są w stanie obsługiwać nowsze i bardziej wymagające programy oraz gry.

Wirtualna rzeczywistość

Chociaż wiele konsol do gier rzeczywistości wirtualnej nie zostało jeszcze wypuszczonych na rynek, twórcy wyświetlaczy z zestawem słuchawkowym VR są gotowi zapewnić graczom w pełni wciągające wrażenia z gry, jakich nikt wcześniej nie widział. Tak naprawdę będziesz w stanie zatracić się w grze, odbierając bodźce wzrokowe i słuchowe na równi z rzeczywistością.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*